a legkisebb és leggyakoribb laposfarku papagáj, amely egész ausztráliában elterjedt , kivéve a sürü erdövel borított területeket.Mivel a hullámospapagáj Ausztrália legszárazabb vidékeit is benépesíti,nála éppugymegtalaáljuk a szárazsághoz valo alkalmazkodást , mint a hasonlo körülmények között élö zebrapintynél.
Igénytelen madár.Az alaptakarmányt a következö magféleségek képezik:fehér és sárga köles,csumiz,hántolatlan zab.Ha elegendö féröhely áll rendelkezésünkre(szabad röpde), tanácsos minden magfélét külön edénybe adni , hogy a madaraknak modukban álljon azt fogyasztani , ami nekik legjobban megfelel.Kalickában azonban,ahol magányos madarat vagy egy tenyészpárt helyeztünk el , célszerübb megfelelö százalékban összeállitott magkeveréket adni.A magvakat ajánllatos különösen a költés folyamán csíráztatott állapotban is adni.
Zöldeledelröl állandoan gondoskodni kell.Legjobban megfelel a tyukhur, a saláta, a spenot és a kelkáposzta.Idönként adhato pásztortáska és gyermekláncfü is. Télen reszelt répát is adjunk.
Mozgékony madár ezért kalitkájának nem szabad szüknek lennie.Ez téglalap alapu legyen.Anyaga lehetöleg fémböl készüljön.Költésre igen alkalmas az un. ládakalitka.Költöpár részére a kalicka legalább 75x40x50 cm méretü legyen.Több kölöpárt egy kalickába nem ajánlatos öszetenni.Több párt inkább volierben költessünk.
Mint a legtöbb papagáj faj,oduban költ.Legegyszerübb, ha simára gyalult deszkábol négyszögletes odut készítetünk vagy készítünk,melynek belsö mérete 17 x 17 x 25 cm méretö legyen.A röpnyílás 4-4,5 cm átméröjü.a röpnyílást 15 cm magasságban furassuk (furjuk) ki.Az odu fenekének közepét kissé mélyíteni kell, nehogy a tojások szétguruljanak.az odut lehetöleg kívülröl akasszuk a kalickára.Az fenekére egy maréknyi fürészport vagy özegtörmeléket tegyünk.Szükséges,hogy az odu teteje kinyithato legyen, mert a költést ellenörizni kell.a tenyésztéskor szem elött kell tartani, hogy kifogástalan küllemü, jol fejlett, egészséges madarakat párositsunk.a költetésre használt egyedek legalább 9 honaposak legyenek. Ha ezt betartjuk, a madarak 4-5 évig használhatok tenyésztésre.Idösebb madarak termékenysége csökken, és a fiokák sem lesznek kifogástalanul fejlettek. A hím viaszhártyája kék színü. a tojoé rendszerint barna, s fontos, hogy mindig sima legyen.Ráncos viaszhártyáju madarakat tenyésztésre ne használjuk.A fogságban az év bármely szakában költethetö, ha megfelelö fagymentes és világos helyröl tudunk gondoskodni.Ilyen esetben már januárban megkezdhetjük a költést,így a második költés fiokái junius végére már önálloak lesznek.Az öszi nemzedék lassabban fejlödik, mint a tavaszi és nyári.
Hazájában kétszer költ.A fogságban ellenben egyik költés a másikat követi.Ezt a tényt madárkedvelöknek nem nevezhetö üzletemberek kihasználják, hogy minél több utodot nevelehssenek.Mondanom sem kell, hogy az íly modon kiuzsorázott tenyészmadarak egészségi állapotának ez cseppet sem használ, és a fiokák is gyengék lesznek.
Tojásszámuk 3-12, átlag 5-6.A tojo rendesen a második tojás után már ül.Kotlási ideje 17-18 nap.A fiokák 30-35 napos korukban teljesen kitollasodva hagyják el az odut.Színük fakobb, mint az öregeké.A kiszinezedés három honapos korban indul meg, és 6-7 honapos korban fejezödik be.Kezdetben a nöstény etet, késöbb a hím is segít, söt a fiokák kirepülése után egészen átveszi a gondozást.
A költést nem csak lehet, de tanácsos is naponta ellenörizni, mert a terméketlen tojásokat és az elpusztult fiokákat el kell távolítani az odubol.Az odut idönként ki kell tisztítanunk.fontos, hogy mindig rendelkezésünkre álljon egy tiszta odu, melybe a fiokákat átrakhatjuk.A fiokák felneveléséhez a nagy szénhidráttartalmu magvakon kívül fehérjében gazdag táplálékra is szükség van.A fehérjeellátást keményrefött tojással biztosítjuk, amit össze lehet keverni tejben ásztatott és kinyomott zsemlével, 2:1 arányban.A keverék morzsalékos és ne ragacsos legyen.
Ennek elöfeltétele,hogy a tanítando madár hímnemü és szelíd legyen.