A hím és a tojo egyforma.Olykor a hím fekete torokfoltja nagyobbnak látszik,mint a nöstényé, de ez nem biztos bélyeg,egyedül a hím énekel.Az irodalom említést tesz ugynevezett süket hímekröl is,amelyek sokáig hallgatnak.a tenyésztö azt hiszi ,h tojoval van dolga.Késöbb,mikor uj gazdájánál végre megszolal,nem kis bosszuságot okoz,hiszen egy pár helyett két hímet kapott.
Hossza:17cm.
Ausztrália északkeleti és északnyugati tropikus része.Tartozkodási helyük a nyílt szavanna, ahol elönyben részesítik a csavarpálmával szegélyezett vízpartokat.Sokat tartozkodnak a földön.A költési idöszakon kívül nagy csoportokba egyesülve járnak élelem után.
Mutatos,elegáns madár, amely egy csapásra mindenkinek megnyeri a tetszését.A frissen importált madarak kezdetben kényesek,gondos beszoktatást igényelnek.A fogságban tenyésztett anyag ellenben ellenállo,kitarto és az alacsony hömérsékletre sem érzékeny.Ha tágas volierben tartott medarak békések.Kalickában bizony nem mindegyik példány fér meg lakotársaival,különösen fajrokonaival nem.
A legkönnyebben költö exotának tartják.Ez álltalában meg is felel a valoságnak.Azonban érhetik az embert kellemetlen meglepetések.
Ha kalitkában akarunk költetni,tanácsos egyedül tartani a költöpárt.Volierben ellenben több pár is megfér,és minegyik sikeresen költ.Fészkeléshez a zárt vagy a félig nyitott odut egyaránt igénybe veszi.A tojásszám 3-6,a kotlási idö 13-14 nap.a szülok nappal felváltva ülnek.A költés ellenörizhetö,éjjel mindketten a fészekben tartozkodnak.A fiokák 20-22 napos korukban repülnek ki.A fészek elhagyása után a szülök meg hosszu ideig etetik a fiokákat.A fiokák színe némileg hasonlít az öregekéhez,de a barna szín uralkodika testükön. A fekete torokfolt megvan de kisebb.a fiokák színezödése 3-4 honapig is eltarthat.
A fiokák felnevelésehez több mennyiségu lisztkukacot adjunk madarainknak,hiszen a nyársfarkuak imádják a lisztkukacot.:D